KAPI SİPARİŞ EDERKEN UNUTULMAMASI GEREKENLER

Ahşap oda kapıları kısa aralıklarla değiştirilen kısa süreli ürünler değildir. Bu nedenle almışken daha kaliteli kapı modelleri olan pvc membran kapılar ve lake kapı modelleri tercih edilmelidir. Evdeki en uzun ömürlü dekorasyon ögelerdir iç kapılar. Zemin döşemeleri ve ev mobilyaları kapılardan her zaman daha kısa sürede değiştirilirler. Bu durum göz önünde bulundurulmalı. Kapı rengi ve ahşap oda kapıları değiştirilirken ona göre seçim yapılmalıdır. Genel olarak kapi siparis ederken unutlmamasi gerekenler

hazır oda kapısı

hazır oda kapısı

—  Genel olarak Kapılarda bombeli dekoratif kasalar tercih edilmeli. Oval iç kapı kasaları Düz eski tip kasalardan daha dekoratif ve daha modern tasarıma sahiptir.
— Evin hangi alanlarından daha fazla güneş aldığı gözlenmeli bu odalardan ara koridora gün ışığının gelmesine engel olunmamalı. Evin daha iyi ışık alması gerekiyorsa genellikle camlı kapılar kullanılmalı. Daha aydınlık ferah bir ortam oluşturulabilir.
—  Eski ev kapılarında kapı boyları eşit değilse yeni sipariş edilecek kapılarda kapılar ölçülere göre imal ettirilmesidir.  Ancak Boylardaki eşitsizlik giderilmelidir. Eğer genel bir tadilat yapılacaksa fazla dar olan kapılar biraz genişletilmedir.
—  Normalde oda kapıları kolay kolay evimizde kilitlediğimiz alanlar değildir. Ancak eğer oda kapılarında sıklıkla kilitleyeceksek rozetli kapı kilitleri kullanılmalı anahtarlıyla daha kullanışlı olacaktır. ince kilitli ve kapı modeline uygun renkli rozetli kollar tercih edilmeli
— Kapı kollarını tercih ederken kaplaması zayıf kollar kullanılmamalı. Bunun yerine kapı kolu fiyatına biraz daha bütçe ayırarak lüks bir kapı kolu alırsanız yıllarca kullanacağınız güzel bir kapıya sahip olursunuz. Kapı kollarında siyah renkli kapı kolu gibi yeni nesil rozetli kapı kolu modellerini tercih edebilirsiniz. Ucuz kapı kolu bir süre sonra renk değiştirecek değiştirmek istediğinizde eski kapı kollarıyla kalıpları uymazsa kapıda eki kapının belki vida izleri belli olacaktır.
—  Kapı menteşeleri kapı ağılığına uygun olmalı. pvc membran kapılar amerikan ve melamin kapılar gibi içi kağıt dolu olmadığı için daha ağır kapılardır. Bu lake kapılar ve kaliteli membran kapı modellerinde 3 adet kapı menteşesi kullanılmalı
—  Mutfaklar için kapı yerine kemer kartonpiyer kullanmayın. Kemer kartonpiyer hem diğer oda kapıları ile uyumsuz bir görünüme sahiptir. Kapısız bir mutfak özellikle yemek hazırlarken bütün eve yayılan yemek kokusu ve nem nedeniyle itemediğiniz ortam oluşturabilir. Diğer iç kapılar imal edilir ve kemerli kartonpiyer olarak imal edilen tek kapı için sipariş verdiğinizde maliyeti daha yüksek olacaktır. Tek iç kapı siparişi verildiğinde montaj ve servis maliyeti yükselecektir.