lake-kapi-modelleri

LAKE VE MEBRAN KAPI STANDARTLARI NEDİR?

Mebran kapı ve Lake kapı ölçüleri belli standartlara sahiptir. TORUN KAPI olarak özel ölçüde lake kapı veya pvc membran iç oda kapıları üretmekteyiz. Bunun yanında çok satılan modelleri de en çok kullanılan ölçülerde stok ta tutmaktayız. Böylece acil kapı ihtiyaçlarına cevap verebilmekteyiz. Bu en fazla kullanılan iç oda kapı ölçüleri standart kapı ölçüleri olarak anılmaktadır.
Oda kapıları genellikle içi petek dolgulu oda kapılar içi kağıt olduğu için hafif kapılardır. Hafif kapı olmaları tabii beraberinde dayanıksız kapı olmaları anlamına gelir. Kapı yüzeyi de ince kullanılarak hafiflik sağlanmış olur. Bu Amerikan kapılarda kullanılan kapı yüzeyidir. Hafif kapılar için genelde iki menteşe kullanılırken biz de TORUN KAPI olarak ürettiğimiz lake veya pvc membran kapılar için diğer kapılara göre daha ağır oldukları için 3 menteşe kullanıyoruz.

İç oda kapıları veya çelik kapılarda açılış yönünün doğru tesbit edilmesi gelecekte işinizi çok kolaylaştıracaktır. TORUN KAPI olarak üreticisi olduğumuz lake kapı, pvc mebran kapı ve çelik kapılarda açılır yönü nasıl belirlenmesi gerektiği hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Dış kapı ve çelik kapılarda doğru açılır yönü sizlere ev taşırken veya eve eşya alındığında kolaylık sağlarken iç pvc mebran oda kapıların yönünün doğru tesbit edilmesi evdeki alanın kullanışlı olarak faydalanabilmeyi sağlar.

KAPI KANADIKAPI KASA DAHİLYER BOŞLUĞU
ODA KAPISI80CM86CM90CM
WC KAPISI70CM76CM80CM
KAPI KASASI10CM 13e açılır14cm 18e açılır20cm 25e açılır

KAPI ÖLÇÜSÜ ALMAK: Lake kapı modelleri veya mebran iç oda kapılarının ölçüleri alınırken en bölümünden en az iki yerden ölçü alarak kontrol edilmesi gerekir. Bazen bırakılan boşluğun simetri olmaması nedeniyle üst ve alt taraftan alınan ölçüler farklı olabilir. Kapı boy yani yükseklik ölçüsü alınırken de bunu uygulamak gerekir. Ayrıca daireye parke döşenecekse kapı montajından önce parke döşeme işleminin bitmiş olması her zaman daha iyi olacaktır. Eğer parke döşeme planlanıyor ve parkeden önce ölçü alınıyorsa ölçüden 1cm parke payının düşülmesi ve kapının 1cm daha küçük üretilmesi gerekir. Ölçü alma konusunda TORUN KAPI yı arayarak danışabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğru tesbit edilmemiş kapılar eşya taşırken kapının kanadının çıkarılıp eşya taşınmasından sonra tekrar yerine takılmasını gerektirir. Bazen de fazla zorlama nedeniyle kapıya zarar verilebilir. Bu nedenlerle kapıların açılır yönlerinin doğru tespit edilmesi önemlidir.

DOĞRU KAPI ÖLÇÜSÜ NEDİR? KAPI İÇİN KAÇ CM BOŞLUK BIRAKMALIYIM?

Montaj dahil hizmet aldığınızda TORUN KAPI olarak yerinde ölçü alıp ölçüye özel montaj yaptığımız için tarafımızdan alınır. Montaj hariç sadece kapı satın alacağınız zaman bilmeniz gereken genel bilgilerdir.

Pvc mebran kapılar ve lake kapı modellerinde yani iç kapılarda bırakılması gereken ölçü standartları

Ahşap oda kapı modellerinin daha güzel gözükmesi için her alanda pervaz oluşacak şekilde yerinin ayrılmış olması gerekir. Böylece her tarafında pervaz oluşan kapılar daha güzel gözükecektir. Tek yan tarafında pervaz oluşmayan yani kapının tutunacağı tek tarafta duvar yoksa pervaz alanı oluşmayacağı için görünümü her zaman biraz eksik olacaktır. Daha yeni bir kapı her zaman daha modern ve güzel bir görünümde kapı beklentisini taşıdığı için kapının pervazlarının tam oluşması görünüm için önemlidir.

ODA KAPISI ENİ: Oda Kapı ölçüsü eni 86cm iken wc ve banyo kapı eni 76cmdir. Bunlar için montaj kapı boşluğu da bırakılarak oda kapısı yani 86cm için duvarlar yaklaşık 90cm olmalı ; 76cm wc ve banyo iç kapı için ise 80cm lik duvar boşluğu bırakılması gerekir.

ODA KAPISI BOYU: Oda ve diğer iç kapılarda genelde kapı boyu 203cmdir. Ancak isteğe göre 210cm ye kadar kapı üretebilmekteyiz. 203cm lik kapı için genellikle 205cm duvar boy yüksekliği bırakılır. Banyo kapısı ve wc kapısında ise kimi zaman kapı altına eşik mermeri konulduğu için kimi zaman ise kod farkından dolayı daha alçak üretilebilir.

60cm den az boşluğu bulunan iç oda kapıları çamaşır makinası girip çıkması açsından sorun oluşturacağı için en başta bu konunun göz önünde bulundurulması gerekir.

KAPI DUVAR KALINLIĞI: Buradaki ölçü kapının montajının yapılacağı duvarın ölçüsüdür. Kapı kasaları 10cm -14cm ve 20cm olarak üretilir. 10cm olan kapı kasası 13cm ye kadar, 14cm olan kapı kasası 19cm ye ve 20cm olan kapı kasası 25cm ye kadar açılır. Geçme pervazlar kullanılması daha kolay kapı montajı imkanı sağlar. Aynı zamanda duvardaki eğiklik ve bozuklukları kolay şekilde sorun olmaktan çıkarır.

KAPI AÇILIR YÖNÜ

Oda Kapı açılış yönünü nasıl belirlenir?

Kapının dışında durduğunuzda kapı menteşeleri hangi yönde ise kapıya o yöne açılıyor diye adlandırırız. Dışarıdan baktığımızda kapı menteşeleri sağımızda ise kapımız sağa açılıyor. Sola açılıyorsa kapımız sola açılıyordur. Bu hem iç kapılar; lake kapı, membran kapı için hem de dış çelik kapılar için geçerlidir.

Dış kapınız açıldığında direkt salona ulaşabileceğiniz şekilde açılması. Wc ve banyo kapıları açıldığında en kolay şekilde lavaboya ulaşılabilmeli. Dar wc ve banyolarda bu daha da fazla önem kazanmaktadır. Yanlış tesbit edilmesi durumunda kapı lavabo tarafına açılarak çarpacak tam olarak açılmayacaktır.

Oda kapılarında ise kolay eşya çıkarılabilir ve kolay eşya yerleştirilebilir olmalı. Ayrıca oda kapısı açıldığında kapının ardında bir eşya kalmaması gerekir. Böylece tamamen açılabilen bir kapı hem eşya geçmesi hem de odanın kullanımı için daha iyi olacaktır.

 

TORUN KAPI Lake kapı ve mebran kapı ikitelli-istanbul

Soru ve siparişleriniz için WHATSAPP 0505 635 55 69