Membran Kapı Modeli

MELAMİN KAPI NEDİR?

Melamin Kapı nedir? öncelikle modern bir kapıdır. Melamin kapı Amerikan panel kapıdan biraz daha modern bir iç oda kapı çeşitidir. Ancak pvc kapı veya lake kapı kadar kaliteli değildir. Bunun nedeni pvc kapının ve lake kapının üretim şekilleri, görünüm ve kaliteleriyle melamin kapıdan üstün olmalarıdır.
Melamin kapı modelleri genellikle beyaz olarak tercih edilmektedir. TORUN KAPI olarak mebran kapı, lake kapı ve melamin kapı üretmekteyiz. Bu kapılarda fazla desen olmaz. Genelde klasik çizgilerin bulunduğu beyaz kapı modeli tercih edilirken bazen de ahşap desenli oda kapıları kullanılır.

melamin kapi nedir

melamin kapi nedir

Boya gerektirmedikleri için tercih edilen ve modern tasarımla sahip melamin kapılar Amerikan kapılara göre çok daha beğenilen iç kapı modelleridir. Amerikan kapılar yüzeyinde bulunan girinti e çıkıntılar leke tutmasına sebep olur. Melamin oda iç kapıları ise düz yüzeyli olması nedeniyle leke tutmayan iç kapılardır. Ahşap desenli görünüm beyaz melamin kapılardan sonra en fazla tercih edilen iç oda kapı modelleridir. Melamin kapı temizliğinde diğer kaliteli yeni nesil kapılar gibi sıvı temizleyici kullanılarak rahatça temizleyebilirsiniz. Boya içermediği için kapıların yüzeyine düşen bir leke veya boyanın lekesinin kalması imkanı yoktur.

MELAMİN KAPI AKSESUARLARI

Modern iç oda kapılarında artık kullanılan aksesuarlar neredeyse bir kalite standardına oturmuş durumda. Kapı kollarında artık rozetli oda kapı kol modelleri tercih ediliyor. Eski tip aynalı kapı kolları ise neredeyse kullanılmaz oldu. Gömme iç oda kapı kilitleri ve çelik menteşeler de artık en sık tercih edilen kapı aksesuarlarından. Kapı izolasyon fitilleri de eski kapılardan kullanılmıyordu. Şimdi ise modern kapı çeşitlerinden lake kapılarda, pivisi kapılarda ve melamin kapılarda standart kapı aksesuarlarındandır.

MELAMİN KAPI NASIL ÜRETİLİR?

Melamin iç oda kapıları dış kenarları mdf veya ahşap karkas olan. İç orta kısmı petek dolgu kağıtların döşendiği kapı türüdür. Melamin iç kapı bu karkasın iki yüzüne yüzeyi 4mm mdf kapı yüzeyi melamin kaplanır. Böylece kapı kanadı hazır olur. Kapı kasası ve iç kapı pervazları da mdf üzerine dekoratif melamin kaplanması ile kapı hazır hale gelir. Son olarak kapı kanatları etrafı bantlanarak kapı kanadı üretimi tamamlanmış olur.
Amerikan kapıdan avantajı boya gerektirmeyen iç kapılar olmaları ve modern kapı modellerini barındırmalarıdır.  üzerine ahşap desenli veya beyaz desenli folyo melamin kaplanarak modellendirilir.
Pvc iç kapının kolay kolay çizilemez kapı yüzeyi, lake kapının modern tasarımları ve boyası nedeniyle melamin kapıdan daha kaliteli kapılardır.
Melamin kapılar içleri amerikan panel kapılar gibi petek dolgu malzemesinden olan kapılardır. Melamin kapı modellerinde ve kapı kasa pervazları yüzeyinde amerikna kapı gibi gözenek yoktur. Bu gözeneksiz sistem kolay temizlenir iç mekan kapı olarak melamin kapıyı daha kullanışlı kılan özelliğidir. Amerikan kapıdan diğer farkı ise modern iç kapı modellerine sahip olmasıdır.

MELAMİN KAPI MI MEBRAN KAPI MI?

Melamin kapı ve pvc mebran kapı modern iç kapı modelleri içinde iki farklı iç mekan kapı çeşitleridir. Bu iki kapıyı birbirinden ayıran üç farklı özelliğidir.
Birincisi mdf kapı yüzeylerinin kalınlığı farklıdır. Melamin kapı yüzeyindeki mdf 4mm kalınlığındadır. Pvc mebran kapı yüzeyleri daha kalın 6mm kalınlığındadır.  Bu kalınlık farkı pvc mebran kapıların daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu durum pvc kapı modelleri ve fiyatlarını da farklı kılmaktadır. Kalın mdf kapı yüzeyi olduğu için mebran kapılar
İkinci önemli fark ise kapı içinin dolgu sistemidir. Melamin kaplama kapıların yüzeyi ince bir melaminle kaplıdır. Pvc membran kapıların yüzeyi nerdeyse çizilmesi imkansız bir kaplama ile kaplanır. Bu pvc membran kapılara çizilmez özellik kazandırır.
Üçüncü farklı özellik ise kapı içi dolgu sistemidir. Daire iç kapılarından melamin kapılarda petek dolgu sitemi yani petek kağıt kullanılır. Pivisi membran kapılarda ise kapı içi kafes şeklinde mdf kapı içi destekleyici profillerden oluşur.