Daha çok dar odalar için düşülen iç oda kapısıdır.  iç Kapı sistemleri odanın içine açıldığında oda kullanışsız oluyor, dışa açıldığında koridoru kullanışsız hale getirdiği durumlarda bu kapı sistemi kullanılır. Sürgülü salon kapıları ve sürgülü mutfak kapıları sıkça kullanılmakta. Ancak gereklilik olmadığı sürece tavsiye etmiyoruz. Bu Kapılar normal kapılara göre kullanım kolaylığı sağlamakta. Ancak bu kullanım kolaylığı mutlaka kapıyı imal edecek firmadan uzman birinin keşfini gerektirmekte. Çünkü kapının sürüleceği alanın müsait olması, kapının ttunacağı duvarın yapısı vb her konuda dikkatli olunması gerekli. Sürgülü kapıların kullanım kolaylığı sağlayacak derken yapılmış ancak kullanılmayan kapıya sahip olabilirsiniz.

"<yoastmark

Ancak doğru yerde kullanıldığında mükemmel bir kolaylık, çok güzel bir kapı kullanımı sağlar.

SÜRGÜ SİSTEMLİ ODA KAPI SİSTEMLERİ GENEL ÖZELLİKLERİ:

Diğer ahşap iç oda kapıları ile aynı sistemde imal edilmekte olup bazı özellikleri ile farklıdır. Ayrıca iki farklı sürgülü kapı sistemi uygulanabilir. Kapı örnek görüntüsündeki gibi dışardan çalışan bu sistemi yapıda duvarlar daha önceden kurulmuşsa uygulanan sistemdir. Ancak ev veya işyeri duvarları henüz kurulmamış ise duvar içine sürme kapı da yapılabilir. Duvar içine sürme ahşap kapılarda genellikle alçıpan duvar kullanılır. Sürme kapı iki alçıpandan duvarın arasına sürülür. Duvar içine sürme kapı fiyatları ve duvar dışından yapılan kapı fiyatları arasında fark yoktur. Ancak duvar içine sürme kapılarda duvar yapım maliyeti eklenir.

"<yoastmark

AHŞAP SÜRGÜLÜ İÇ KAPI FİYATLARI:

Sürgü kapılar kasalarının imalat şekli, kapı üst sürgü maliyeti ve imalat zorluğu nedeniyle diğer iç oda kapılarında daha yüksek maliyetlere sahiptir.

AHŞAP SÜRGÜLÜ İÇ KAPI MODELLERİ:

Bu oda kapılarında diğer kapılarda uygulanan bütün kapı modelleri uygulanabilir. Diğer iç ahşap kapılar gibi camlı bu kapı veya camsız sürgülü salon kapısı olarak da imalatı yapılabilir. Kapı modeli açısından sürgülü membran kapılar sistemlerinin diğer kapılardan farkı yoktur. Sadece kapının kasaya oturuş şekli ve kapı kolu açısında farkı vardır. Sürgülü oda kapısında kapı kolu sürmeye yani kapıyı çekip itmeye uygun olmalıdır.

SÜRGÜLÜ CAM KAPILAR: Sürgü sistemli ahşap kapılar sistemlerinde camlı iç oda kapıları daha çok salon kapısı, mutfak kapısı olarak ayarlanır. Bir başka camlı kapı için uygun yer ise ara koridorun yeterince aydınlık olmadığı durumlarda evin en fazla güneş alan odası için düşünülebilir.

SÜRGÜLÜ İÇ KAPI KİLİTLERİ: Bu iç oda kapı kilitleri de  kapı mekanizması gibi özel kilitlerdir. Bu kapılarda kilitler karşılığa tutunan kilit sistemleridir.